امام صادق عليه السلام
بي گمان براي صاحب الامر غيبتي است،پس دردوران غيبت وي هربنده اي بايد تقوا پيشه سازد وبه دين خودچنگ در زند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آموزش
  • شناسه : 1104
  • 27 آذر 1398 - 13:48
  • 399 بازدید
  • ارسال توسط :
چرا سند تحول بنیادین اجرایی نمی‌شود؟

چرا سند تحول بنیادین اجرایی نمی‌شود؟

چرا سند تحول بنیادین اجرایی نمی‌شود؟ معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه دلایلی برای اجرا نشدن سند تحول بنیادین وجود دارد، گفت: در این هفت سال که سند تحول اجرا نشده است حداقل درباره علت آن به مردم پاسخ دهیم. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حسن ملکی عضو هیئت علمی دانشگاه […]

چرا سند تحول بنیادین اجرایی نمی‌شود؟

معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه دلایلی برای اجرا نشدن سند تحول بنیادین وجود دارد، گفت: در این هفت سال که سند تحول اجرا نشده است حداقل درباره علت آن به مردم پاسخ دهیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حسن ملکی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در نشست سند تحول بنیادین، اظهار کرد: حدود هفت سال از عمر سند تحول می‌گذرد و تا زمان تصویب آن آموزش وپرورش بدون شناسنامه بود، شناسنامه هر نظام اموزشی مختصات فرهنگی، اعتقادی و اجتماعی آن نظام است.

وی افزود: تا قبل از تصویب سند تحول نظام تعلیم و تربیت ما شناسنامه ایرانی و اسلامی نداشت و مادر نظام تعلیم و تربیت، مبانی فلسفی و ریشه‌های فکری آن نظام است و اگر آنها را نداشته باشیم دیگران آمده و برای ما دلسوزی کرده و اشک تمساح می‌ریزند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تصویب سند تحول را باید نقطه عطف نظام تعلیم و تربیت دانست. وقتی از عملیاتی کردن سند تحول حرف می‌زنیم از سندی می‌گوییم که شناسنامه فلسفی و تربیتی ما است اما متأسفانه در عملیاتی کردن آن موفق نبودیم البته به این معنا نیست که اصلا کاری انجام نشده است.

ملکی افزود: کاری که به معنای نفوذ روح سند تحول در برنامه‌های مختلف آموزش وپرورش باشد انجام نشده است. رهبر معظم انقلاب هم چند سال است که هر سال می‌پرسند چرا سند تحول عملیاتی نمی‌شود.

وی عنوان کرد: نمی‌توان گفت سند تحول بنیادین عملیاتی شده است و باید این واقعیت تلخ را پذیرفت، در این هفت سال خیلی کارها می‌توانستیم انجام دهیم که انجام ندادیم و چند دلیل دارد، یک حالت این است که نمی‌توانند سند را اجرا کنند، ایرادی ندارد اگر بگوییم نتوانستند الگوهای ربط، برقراری ارتباط و نسبت برقرار کردن بین هدف و وسیله را برقرار کنند.

معاون سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: اشکال را باید در اینجا جست‌وجو کرد یعنی جاهایی که باید سند را عملیاتی کنند، نتوانسته‌اند این کار را انجام دهند، عملیاتی کردن سند تحول مدل می‌خواهد و اگر با حرف و جلسه قرار بود عملیاتی شود تا الان صد بار سند تحول عملیاتی شده بود.

ملکی با اشاره به اینکه برای اجرای سند تحول الگوهای ارتباطی بین بنا و مبنا را نداریم و مسئولان چقدر در این وضعیت مسئولند؟ افزود: در سازمان پژوهش که قلب آموزش وپرورش است بدون الگو در حال کار کردن هستیم، چه کسی باید در این هفت سال حلقه گمشده را پیدا می‌کرد؟ جلسات مسائل را حل نمی‌کند.

وی بیان کرد: مشکل دیگر این است که برخی افراد تمایل ندارند سند اجرا شود البته این هم اشکالی ندارد، برخی ممکن است سند را نسپندند اما باید بگویند راه‌حل چیست، در معضل اول که نمی‌توانند سند را اجرا کنند نیاز است رمزگشایی شود و در مشکل دوم که نمی‌خواهند سند تحول عملیاتی شود باید رازگشایی کرد، آیا نمی‌خواهند با شناسنامه ایرانی کار کنیم، آیا به دنبال مدل‌های غربی هستند در این رابطه باید تعامل و استدلال کرد و مباحث را شنید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: دلیل سوم نیز این است که برخی می‌گویند، نمی‌شود سند تحول را اجرا کرد و مشکل دارد، در اینجا باید هسته سند را زیر سوال برد و تماشا کردن سند تحول، مسیله‌ای را حل نمی‌کند باید بررسی کرد علت عملیاتی نشدن سند در طول این هفت سال چیست؟

ملکی گفت: سند تحول که عملیاتی نشد حداقل پاسخ بدهیم چرا؟ بنده معتقدم علت اصلی نتوانستن است آن هم به دلیل سختی کار و فقدان الگوی ربط.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*