امام صادق عليه السلام
بي گمان براي صاحب الامر غيبتي است،پس دردوران غيبت وي هربنده اي بايد تقوا پيشه سازد وبه دين خودچنگ در زند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 3157
  • 26 آذر 1399 - 16:46
  • 215 بازدید
  • ارسال توسط :
جزئیات بودجه ۱۱۲ هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰/ چرا بودجه صندوق مدارس غیر‌دولتی ۱۰ برابر شد؟!

جزئیات بودجه ۱۱۲ هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰/ چرا بودجه صندوق مدارس غیر‌دولتی ۱۰ برابر شد؟!

جزئیات بودجه ۱۱۲ هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰/ چرا بودجه صندوق مدارس غیر‌دولتی ۱۰ برابر شد؟! معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به بودجه ۱۱۲ هزار میلیارد تومانی این وزارتخانه درباره دلایل افزایش ۱۰ برابری بودجه صندوق مدارس غیردولتی توضیح داد‌. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ علی الهیار ترکمن در […]

جزئیات بودجه ۱۱۲ هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰/ چرا بودجه صندوق مدارس غیر‌دولتی ۱۰ برابر شد؟!

جزئیات بودجه 112 هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش در سال 1400/ چرا بودجه صندوق مدارس غیر‌دولتی 10 برابر شد؟!

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به بودجه ۱۱۲ هزار میلیارد تومانی این وزارتخانه درباره دلایل افزایش ۱۰ برابری بودجه صندوق مدارس غیردولتی توضیح داد‌.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ علی الهیار ترکمن در نشست خبری درباره بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد: در بخشنامه بودجه ۱۴۰۰ کلیاتی داریم و چارجوب لایحه بودجه براساس اصلاح ساختار بودجه، سیاست اقتصاد مقاومتی و جمعیت تنظیم شده است.

وی افزود: بودجه عمومی کشور در سال ۱۴۰۰،  ۸۴۱ میلیارد تومان است که ۴۷٫۳ درصد رشد داشته است. سهم هر کدام از فصول هفتگانه مشخص است به عنوان مثال ۳۳ درصد اعتبارات در فصل اول جبران خدمت کارکنان و ۳۰ درصد اعتبارات در حوزه  رفاه اجتماعی قرار دارد.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در جدول شماره ۶ لایحه بودجه، امور سلامت ۳۳۱ درصد، آموزش و پژوهش ۷۲ درصد و رفاه اجتماعی ۷۰ درصد رشد دارد‌.

الهیارترکمن تصریح کرد: بودجه وزارت آموزش و پرورش برای تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان و انجام سند تحول پیش بینی می شود و براساس برآوردها در حوزه آموزش دولتی ۱۳ میلیون دانش‌آموز، ۸۸۰ هزار و ۵۱۴ نفر نیروی رسمی و پیمانی داریم که ۸۰ درصد در بخش معلمی و کیفیت بخشی فعالیت می‌کنند،
۵۱۹ هزار کلاس دولتی و ۹۴ هزار و ۵۰۰ مدرسه داریم.

افزایش بازنشستگی معلمان و رشد دانش‌آموزان تا سال ۱۴۰۳

وی افزود: تا سال ۱۴۰۳ با پدیده ریزش منفی یعنی کاهش نیروی انسانی و افزایش دانش آموز مواجه هستیم که این پدیده تاثیری بر نرم کلاس درس دارد، ۱۳ درصد کلاس ها یعنی ۶۵ هزار دارای تراکم بالای ۳۵ نفر و کلاس‌های کمتر از ۵ نفر، ۶ دهم درصد یعنی حدود ۳۲۰۰ کلاس درس است.

سهم آموزش و پرورش از بودجه کشور ۱۱۲ هزار میلیارد

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: اعتبارات آموزش و پرورش به دو دسته ستاد و سازمان های تابعه تقسیم می شود و ۲۵ ردیف و دستگاه داریم که اعتبارات رشد قابل توجهی نسبت به سال ۹۹ دارد. سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی کشور، ۱۱۲ هزار میلیارد تومان است که ۱۳٫۴ درصد از اعتبارات دولت است و این رقم سال ۹۹، ۱۰٫۷ درصد بود.

مجلس سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت را کاهش می‌دهد

الهیار ترکمن ادامه داد: اگر سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی را بررسی کنیم در چند سال گذشته سهم این وزارتخانه از بودجه عمومی از آنچه در لایحه دولت پیش بینی شده و آنچه قانون است کم می شود چون وقتی در مجلس اعتبارات را توزیع می کنند سهم سایر بخش ها افزایش یابد و سهم آموزش و پرورش را کاهش می دهند، امیدواریم امسال با درایت مجلس این اتفاق نیفتد‌.

افزایش ۶۳ درصدی اعتبارات ستاد آموزش و پرورش

وی تصریح کرد: در ردیف اعتبارات لایحه بودجه ۱۴۰۰ ذیل ستاد آموزش و پرورش بحث سرانه، آموزش در مناطق محروم، تربیت بدنی، پیش از دبستان،کمک به صندوق دخیره، خرید خدمات و… را داریم. بیشترین اعتبارات ما در فصل آموزش و پرورش استان‌ها است و مجموعه اعتبارات ستاد به ۱۰۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد افزایش یافته است که رشد ۶۳٫۴ درصدی دارد.

الهیار ترکمن ادامه داد: سرانه دانش آموزی ۳۰ درصد، آموزش مناطق محروم که شامل مدارس شبانه روزی و سرویس روستا مرکزی است ۱۹۷ درصد رشد دارد و اگر مدارس شبانه روزی بسته باشند اعتبار را در قالب بسته غذایی به دانش آموزان در روستایشان می‌دهیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود:  آموزش پیش از دبستان ۲۵ درصد رشد، برون سپاری آموزش‌های کاردانش ۴۳ درصد، فعالیت‌های پرورشی ۴۲ درصد، اداره مدارس خارج از کشور ۴۸ درصد، عدالت آموزشی و کیفیت بخشی ۳۱ درصد، آموزش و پرورش استان ها ۶۸ درصد رشد داریم. اعتبارات تملک دارایی و سرمایه در قالب ۹ طرح عمرانی است که ۳۳ درصد رشد داشته است.

الهیار ترکمن همچنین گفت: درآمدهای آموزش و پرورش  نیز ۱۱ درصد افزایش داشته است، خیلی به دنبال درآمد نیستیم همچنین ردیف مربوط به سازمان های وابسته در مجموع ۳۳ درصد رشد دارد.

وی ادامه داد: ۱۱ تبصره در لایحه بودجه مرتبط به آموزش و پرورش است به عنوان مثال بند «د» تبصره یک می‌گوید در چند استان محروم از محل درآمد شرکت نفت گازرسانی به مدارس انجام شود، ۲۰ درصد عوارض مصرف گاز برای تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مدارس در اختیار نوسازی قرار خواهد گرفت همچنین دولت دو هزار میلیارد تومان اوراق منتشر و پول آن را برای ساخت مدرسه به سازمان نوسازی می‌دهد‌.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش همچنین افزود: بند «ط» تبصره ۹ به موضوع دریافت مالیات از آستان قدس و بنگاه‌های اقتصادی اشاره دارد که این درآمد به یک حساب واریز وصرف عدالت آموزشی و خرید تجهیزات برای مناطق محروم می‌شود، همچنین به موضوع معافیت واحدهای دولتی از پرداخت آب و برق و گاز و پرداخت ماهانه حق التدریس‌ها اشاره شده است اگر عملکرد دولت را برای آموزش و پرورش بسنجیم باید بگویم تنها شاخص مالی وضعیت آموزش و پرورش، سهم آن از بودجه عمومی دولت است جون سهمی از جی دی پی نداریم،  رشد ۷۲٫۵ درصد برای آموزش و پرورش قابل قبول است اما متناسب نیاز ما نیست.

پیشنهادات بودجه‌ای آموزش و پرورش به مجلس

الهیار ترکمن تصریح کرد:  پیشنهاداتی را مطرح کردیم که به مجلس ارائه می شود از جمله توجه به آموزش و پرورش عشایری، توجه به شاد، یکپارچه سازی سامانه های داخل آموزش و پرورش، تقویت اعتبارات اجرای سند تحول، تقویت اعتبارات مربوط به آسیب های اجتماعی.

وی درباره رتبه بندی گفت: دولت سه مرحله ورود پیدا کرد یک مرحله سال ۹۴، مهر ۹۸ و تیر ۹۹ اما با توجه به ماده ۶۳ برنامه ششم توسعه دولت تصمیم گرفت تجدید ساختار داشته باشد و رتبه‌‌بندی را به شکل لایحه ارائه کند. در بحث لایحه به دنبال کپی برداری از آموزش عالی نبودیم چون ماهیت کار معلم برای کارهای پژوهشی و علمی متفاوت است و باید ضریب و جایگاه معلمی را داشته باشد، رتبه بندی وقتی تبدیل به قانون شد از سال ۱۴۰۰  نحوه اجرای آن باید در قانون مشخص شود.

چرا بودجه صندوق مدارس غیر دولتی ۱۰ برابر شد؟

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره بودجه صندوق مدارس غیردولتی و رشد ۱۰ برابری آن گفت: در اینباره  باید آقای فولادوند رئیس سازمان مدارس غیردولتی توضیح دهد، سیستم پیش بینی بودجه آموزش و پرورش ۱۱ ردیف مستقل دارد که شامل سازمان های وابسته به این وزارتخانه است که هر کدام از آنها به صورت مجزا بودجه خود را پیشنهاد می‌دهند.

وی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست نیروی انسانی را مصوب کرد که در یک دوره کوتاه مشکلات را حل می کند و پیش نویس های قانونی برای سهم آموزش و پرورش از جی دی پی را تهیه کرده ایم، برای حل‌مشکلات دو کار باید اتفاق بیفتد سیاست مشخص در برابر علتهای مشکلات و تخصیص اعتبارات برای این علت ها.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: از سال ۹۹ سرانه آموزش و پرورش را به تامین سرانه بهداشتی و حفظ سلامت متمرکز کردیم و ۳۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات سرانه را برای این کار اختصاص دادیم، اعتبارات فصل بهداشت و درمان رشد سه برابری دارد و تامین مواد بهداشتی مدارس را از اینجا هم دنبال می کنیم.

وی همچنین درباره تامین تبلت برای دانش آموزان گفت: تبلت وارداتی است و وزارت ارتباطات و صمت در این موضوع مداخله دارند در این رابطه پیشنهاداتی دادیم از جمله معافیت گمرکی تا قیمت را یک سوم کاهش دهد، این سوال را هم داریم که کجا به ما پول دادند تا تبلت بخریم و توزیع کنیم؟ حتی اگر با اعتبارات دولتی هم تبلت بخریم جزو اموال دولتی محسوب می‌شود بنابراین باید قدرت خرید را بالا ببریم، وام بدون کارمزد، معافیت عوارض گمرگی و سازوکارهایی که نهادهای انقلاب اسلامی می‌دانند از جمله پیشنهادات است.

۷۵ درصد بودجه آموزش و پرورش در لایحه تامین می‌شود

وی درباره کسری بودجه آموزش و پرورش گفت: اعتبارات آموزش و پرورش در سه مرحله تامین می شود و همواره ۱۰ تا ۱۵ درصد آن با کسری می‌‌آید، ۷۵ تا ۸۰ درصد در لایحه و حدود ۱۰ درصد تا پایان سال تامین می‌شود، کاملا مخالف هستم که بودجه آموزش و پرورش سه مرحله‌ای باشد و تاخیر در پرداخت حق‌التدریس ها از اینجا است.

۵۲۰۰ تومان اعتبار رتبه‌بندی در ردیف‌های متفرقه

الهیار با اشاره به اینکه ۵۲۰۰ میلیارد اعتبار برای رتبه بندی در ردیف های متفرقه تامین شده است، گفت: اعتبار شیر مدارس نیز در همین جا است البته پیشنهاد دادیم اعتبار بدهند که به جای شیر در مناطق محروم بسته غذایی بدهیم که موافقت نشد و اعتبار شیر مدارس برای سال ۹۹ هم تامین نشده است.

وی گفت: امسال ۳۴ هزار نفر مشمول بازنشستگی هستند و تا الان ۲۶ هزار محقق شده است و پیش بینی می کنیم درخواست ها کمتر باشد

الهیار درباره حقوق معلمان در سال آینده مطرح کرد: ۲۵ درصد افزایش حقوق را دارند که با تصویب قانون رتبه بندی و اجرای آن از سال آینده افزایش آن را  دریافت می‌کنند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*