امام صادق عليه السلام
بي گمان براي صاحب الامر غيبتي است،پس دردوران غيبت وي هربنده اي بايد تقوا پيشه سازد وبه دين خودچنگ در زند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 1645
  • 19 بهمن 1398 - 14:45
  • 180 بازدید
  • ارسال توسط :
آیا همه مباحث ریاضی باید در دوره متوسطه مطرح شود؟

آیا همه مباحث ریاضی باید در دوره متوسطه مطرح شود؟

آیا همه مباحث ریاضی باید در دوره متوسطه مطرح شود؟ رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در خصوص حذف انتگرال از دوره متوسطه، گفت: آیا همه مباحث ریاضی باید در دوره متوسطه مطرح شود؟ همه مقدمات بار دانشی دانشگاه را ما باید برعهده بگیریم؟ به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم […]

آیا همه مباحث ریاضی باید در دوره متوسطه مطرح شود؟

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در خصوص حذف انتگرال از دوره متوسطه، گفت: آیا همه مباحث ریاضی باید در دوره متوسطه مطرح شود؟ همه مقدمات بار دانشی دانشگاه را ما باید برعهده بگیریم؟

آیا همه مباحث ریاضی باید در دوره متوسطه مطرح شود؟

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع «نظام آموزشی و گام دوم انقلاب» با بیان اینکه از میان کلیدواژه‌های گام دوم انقلاب، چند کلید واژه مرتبط با تعلیم و تربیت را عرض می‌کنم، اظها کرد: کلیدواژه نخست، جوانان است که پایه‌های ارزشی و نگرشی آنها در آموزش و پرورش نهاده می‌شود؛ جوانان چگونه باید تربیت شوند که بتوانند در گام دوم انقلاب نقش آفرینی کنند و رسالت عظیم خود را در تمدن‌سازی ایفا کنند؟

وی افزود: باید جایگاه‌ها، مسؤولیت ها، تصمیم‌گیری‌ها و مشارکت فعال را به جوانان بسپاریم و آنها بتوانند وارد میدان شوند؛ معتقدم بایدهرچه بیشتر موانع را برطرف و آیین نامه‌ها و قواعد را اصلاح کرد تا جوانان وارد این مسیر شوند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به سه مرحله‌ای که باید در گام دوم انقلاب طی کنیم اشاره کرد و گفت: خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی این سه گام هستند که نقش آموزش و پرورش در هرسه گام مهم است. باید بررسی کرد موانع در راه جامعه پردازی چیست و آیا مدیریت کلان در جهت ایفای این نقش به آموزش و پرورش کمک می‌کند؟

وی با بیان اینکه کلیدواژه سوم، سبک زندگی ایرانی اسلامی است، اضافه کرد:باید طوری نظام آموزشی را بازطراحی کنیم که نوجوانان به خصوص در دوره متوسطه خودشان هم نقشی برای حرکت به سمت سبک زندگی ایرانی اسلامی داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم ادامه داد: اجرای کامل برنامه درسی به همین سمت می‌رود و از رسالت‌هایی است که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برای خود تعریف کرده است؛ طرح بوم نیز در همین راستا اجرا شد تا متناسب با هر کلاس درس محتوای خاصی تنظیم شود. البته طرح بوم در ابتدای راه است و باید غنی سازی شود و به یک تعریف مشترک در همه مدارس برسیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: باید به یک بازطراحی عمیق در هر چهار دوره ابتدایی تا متوسطه بپردازیم. در این میان بازطراحی دوره اول ابتدایی و دوره دوم متوسطه باید همزمان شروع شده و بیشتر مورد توجه قرار بگیرند؛ روش‌های تدریس، رویکردهای ما و سایر موارد در این بازطراحی باید لحاظ شوند.

وی با اشاره به کنکور به عنوان آفت و مانعی بزرگ در این مسیر اظهار کرد: این بازطراحی می‌تواند کنکور را نیز تحت‌الشعاع خودش قرار دهد و در نهایت کمک کند تا دانش‌آموزان هویتی عمیق پیدا کرده و خودشان را عنصری موثر در تمدن‌سازی دانسته و بتوانند نقش ایفا کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم افزود: اگر بتوانیم رویکرد و نگاه حاکم امروز به کتاب درسی که فقط نکات کنکوری در آن مهم است را تعدیل کنیم و فرهنگ خانواده‌ها و مدارس در این زمینه اصلاح شود، گام خوبی برداشته‌ایم.

وی افزود: قطعا بازطراحی برنامه درسی و تربیتی در دوره متوسطه دوم می‌تواند در دستور کار قرار گیرد و باید فهم مشترکی در این باره شکل گیرد؛ فراتر از سازمان ما نهادهای بالاتر چون شورای عالی آموزش و پرورش و انقلاب فرهنگی هستند که موارد و طرح‌ها را تصویب می‌کنند. کل سیستم مدیریتی کشور نیز همینطور.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: اخیرا بحث حذف انتگرال از کتاب ریاضی مطرح شد؛ اینکه انتگرال بخش مهمی از ریاضی است کاملا درست است، اما آیا همه مباحث ریاضی باید در دوره متوسطه مطرح شود؟ همه مقدمات بار دانشی دانشگاه را ما باید برعهده بگیریم؟ این کار در دوره بنده انجام نشده بود اما از حیث کارشناسی از آن دفاع و حمایت کردم.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم همه مقدمات بار دانشی دانشگاه را بر دوش آموزش و پرورش بگذاریم یک مانع برای پرداختن به مهارت‌های دیگر گذاشته‌ایم، اظهار کرد: در واقع دیگر انتگرال در کنکور هم نباید مطرح‌ شود؛ از زمان تصویب برنامه درسی ملی از ۱۱ حوزه یادگیری ما چهار حوزه یادگیری جدید افزوده‌ایم که سبک زندگی از این جمله است.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم درباره گلایه مقام معظم رهبری رهبری در دیدار معلمان مبنی بر عملیاتی شدن کمتر از ۱۰ درصدسند تحول بنیادین، گفت: زیرنظام برنامه درسی تقریبا اجرا و وارد فرایند همسوسازی شده است؛ علاوه بر انتگرال مباحث دیگری هم حذف شده اند. باید این‌ها کنار بروند تا جا برای مهارت و سبک زندگی باز شود؛ حرکت‌هایی شروع شده و سازمان می‌تواند بازطراحی دوره دوم را تا سال ۱۴۰۰ انجام دهد.

وی افزود: سهم حوزه‌های تربیت تغییر و برخی عناوین عوض می‌شوند که البته به میزان همکاری و صرف زمان شورای عالی برای تصویب طرح‌ها نیز بستگی دارد؛ شاید قوانین جدیدی برای مدرسه نیاز باشد. به مجموعه قواعدی نیاز داریم که شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی آموزش و پرورش و مجلس باید همراه شوند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: اگر نتوانیم برنامه‌ها را پژوهش محور کنیم خود به خود برنامه‌های دیگر با چالش مواجه می‌شوند؛ محدودیت ساختاری از چالش‌های فعلی ماست و اگر قرار باشد معاونت‌ها ادغام شوند یکی از موارد مطرح شده، ادغام معاونت پژوهشی است که ما را دچار چالش میکند.

وی با بیان اینکه به ثبات و مرجعیت علمی و فرهنگی در رأس آموزش و پرورش نیاز داریم، اظهار کرد: وزیر آموزش و پرورش معتقد است مسائلی زیر پوست آموزش و پرورش است که باید به آنها توجه کرد و تنها حرکت بروکراتیک نمی‌تواند پاسخگو باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم با اشاره به نقش جوانان گفت: آموزش و پرورش باید حمایت‌کننده و توانمند کننده جوانان باشد؛ زمینه فراهم است و اگر زیرساخت‌های مورد نیاز برای ثبات مدیریت نیز فراهم باشد می‌توان کارهای خوبی انجام داد. به عنوان مثال اگر رئیس دانشگاهی بخواهد تغییر کند باید شورای عالی انقلاب فرهنگی اجازه بدهد اما آیا تغییر مدیرکل آموزش و پرورش استان‌ها اینگونه است‌؟ اگر چنین مجوزی وجود داشته باشد فشارهای منطقه‌ای و جناحی و سیاسی کارساز نمی‌شود. چند سال قبل هم پیشنهادی مطرح شد که برای انتخاب وزرا هم استمزاجی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان در قالب کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاهای مختلف ذیربط امر بازطراحی را انجام داد، اظهار کرد: در صدد همگرایی و مشارکت هستیم که در مرحله تصویب با چالش مواجه نشویم؛ این تجربه را در برنامه درسی ملی داشتیم و امیدواریم همین تجربه مورد استفاده قرار بگیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم با بیان اینکه ورودی دانشگاه از آموزش و پرورش است، گفت: آموزش و پرورش هم مصرف کننده محصولات دانشگاه است. با چرخه ای مواجهیم که باید یک همسویی وجود داشته باشد؛ از دانشگاه‌ها دو گونه می‌توان استفاده کرد. نخست عرضه مسائل به دانشگاه است که انجام می‌شود و پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با دانشگاه‌ها در ارتباط است. گونه دوم این است که نهاد دانشگاه به عنوان قوه عاقله نظام باید به مسائل آموزش و پرورش توجه کند و دانشکده‌های علوم تربیتی باید به آموزش و پرورش توجه جدی‌تری داشته و حتی خودشان هم از آموزش و پرورش مطالبه داشته باشند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: تا وقتی آموزش و پرورش مسأله اول کشور تلقی نشود کار به خوبی پیش نمی رود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*